2014 State TRACK MEET (RESULTS)

CONGRATULATIONS TO ALL THE AREA ATHLETES AT STATE THIS YEAR

 

Hear some of the Interviews from STATE here, and see results below

 

MHS PV Champ Spencer Powell's Interview

 

MHS PV Champ Abi Mohr Interview

  

HC 110 HH Champ Seth Gohl

 

CC 300 IH Champ Kevin German

 

MHS Molly Sughrhoue

 

Hitchcock County Austin Blume

 

 

BOYS

 

Class B

McCook

Pole Vault - Spencer Powell, 1st Place, 14-02.00

Triple Jump - Bryce Lyons, 6th Place, 42-08.75

Long Jump - Bryce Lyons, 5th Place, 21-01.50

 

Class C

Cambridge

Triple Jump - Zach Moore, 4th Place, 43-04.75

Long Jump - Troy Gregory, 8th Place, 20-09.00

300m Hurdles - 2nd Place, Zach Moore, 41.08

Chase County

300m Hurdles - 1st Place, Kevin German, 40.74

3200m Relay - 4th Place, David Almanza, 12, Daniel Sullivan, 12, Indy Smith, 10, Holden Dreiling, 11

Shot Put - 6th Place, Justus Wallin, 51-05.00

Discuss - 3rd Place, Justus Wallin, 152-06.00

110m High Hurdles - 8th Place, Kevin German 15.93

Dundy County-Stratton

Triple Jump - Tyrell Reichert, 7th Place, 42-04.25

400m Relay - 3rd Place, Dundy County-Stratton, Cade Duvel, 12,  Daniel Sandberg, 10, Kyle Rotherham, 11, Tyrell Reichert, 12,  44.50

400m Run - 6th Place, Cade Duvel   52.02

300m Hurdles - 6th Place, Kyle Rotherham 42.83

 

 

Class D

Medicine Valley

3200m Run - 3rd Place, Rodger Farr, 10:05.19

1600m Run - 5th Place, Rodger Farr 4:37.54

Hitchcock County

800m Run - 1st Place, Austin Blume, 1:56.83 Class D Meet Record

400m Run - 4th Place, Austin Blume, 51.66

Hayes Center

110m High Hurdles - 1st Place, Seth Gohl, 15.49

300m Hurdles - 3rd Place, Seth Gohl, 41.04

 

GIRLS

 

Class B

McCook

Pole Vault - 1st Place, Abigail Mohr, 11-06.00

800m Run - 1st Place, Molly Sughroue, 2:12.53

400m Run - 1st Place, Molly Sughroue, 57.18

1600m Run - 7th Place, Molly Sughrou, 5:21.88

Shot Put - 2nd Place, Madison Elder, 42-10.50

Long Jump - 5th Place, Tiara Schmidt, 16-07.75

 

Class C

Arapahoe

High Jump - 2nd Place, Rochelle Wendland, 5-04.00

100m Hurdles - 6th Place, Kaylea Watson, 16.46

Cambridge

Long Jump - 7th Place, Alea Shaner, 16-00.50

1600m Relay - 2nd Place, Paige Spady, 11, Kristen Jussel, 12, Taylin McNair, 9, Destiny Reinke, 9

Chase County

3200m Relay - 5th Place, Taylin McNair, 9, Kadyn Milner, 9, Paige Spady, 11, Destiny Reinke

800m Run - 8th Place, Destiny Reinke, 2:23.97

100m Hurdles - 3rd Place, Kristen Jussel, 16.20

Dundy County-Stratton

3200m Run - Madison Lambley, 4th Place, 11:51.36

3200m Relay - 8th Place, Emily Jones, 9, Madison Lambley, 9, Laura Nelms, 10, Stephanie McCarthy

1600m Run - 5th Place, Madison Lambley, 5:33.08

400m Run - 6th Place, Aubrey Frederick, 1:01.43

1600m Relay - 3rd Place, Aubrey Frederick, 9,  Emily Jones, 9, Colby Duvel, 10, Stephanie McCarthy, 10

 

Class D

Southwest

High Jump - 3rd Place, Kenzie May, 5-04.00

Triple Jump - 7th Place, Megan Kelley, 34-06.75

 

Stock Market

  • ^IXIC
    4382.847
    -36.632 (-0.83%)
    NASDAQ Composite

    NASDAQ Composite

    Last trade: 4382.847
    Trade time: 5:15pm
    Change: -36.632 (-0.83%)
  • ^GSPC
    1927.11
    -14.17 (-0.73%)
    S&P 500

    S&P 500

    Last trade: 1927.11
    Trade time: 4:35pm
    Change: -14.17 (-0.73%)
  • DIA
    164.38
    -1.42 (-0.86%)
    SPDR Dow Jones In

    SPDR Dow Jones In

    Last trade: 164.38
    Trade time: 4:00pm
    Change: -1.42 (-0.86%)


Please set your location:

Central Nebraska

Grand Island/Kearney/Hastings

West Central Nebraska

Holdrege/Lexington/Kearney

South Western Nebraska

McCook/Imperial

Reset to all

Would you like to remember this location for future visits?

Yes    No

Don't ask me again